fbpx

Naujienų prenumerata


    100 KLAUSIMŲ – 100 ATSAKYMŲ: KURI AUKLĖ TINKAMIAUSIA

    Vaivos Grigaitienės tekstas, žurnalas „Tavo vaikas“ 2009 Nr. 4
    Jei neturite pažįstamų, kurie galėtų rekomenduoti auklę, saugiausia, ko gero, kreiptis į agentūrą. Kodėl? Konsultuoja UAB „Mama ir auklė“ direktorė Ieva Augustinienė

    Kokio amžiaus kūdikį, jūsų nuomone, jau galima palikti auklei?

    „Palikti auklei“ skamba baisiai… Juk ir labai rūpestinga ir motiniška moteris pavargsta, nespėja nuveikti visų buities darbų, nori kur nors išeiti, todėl gali kviestis auklę vos pagimdžiusi – kad pavežiotų vaikutį vežimėlyje lauke, kol pati išsimiegos ar išsimaudys. Juk nebūtina auklės iškart kviestis visai dienai. Manau, kad sunkiausia pripratinti prie auklės 7-10 mėnesių kūdikį, nes maždaug tokio amžiaus vaikiukas jau pradeda skirti savus nuo svetimų, todėl kurį laiką reaguoja labai jautriai, bijo kiekvieno svetimo žmogaus. Jeigu auklė ateidavo ir anksčiau, tokia bėda neiškils, nes kūdikis jau bus ją matęs ir su ja bendravęs.

    Kiek laiko iki išėjimo į darbą  patartumėte ieškoti auklės?

    Manau, mažiausiai prieš porą mėnesių. Bet reiktų įvertinti galimus sunkumus. Jei šeima gyvena užmiestyje, kuriame sudėtingas susisiekimas, jei kūdikis labai mažas arba prižiūrėti tenka kelis vaikus,  yra labai specifinių reikalavimų, paieškomis reikėtų užsiimti anksčiau.

    Nuo ko pradėti paieškas ir kaip geriausia ieškoti: per pažįstamus, skelbimus, agentūras?

    Žinoma, bent susitikti su pažįstamų rekomenduotomis moterimis tikrai verta, tik žiūrėkite į jas be euforijos, aiškinkitės, ar tikrai tiks kaip tik jūsų šeimai. Jei draugai daugiausia dėmesio kreipia į namų tvarką, o bendraudami su vaikais nevengia jų apšaukti ar apžnaibyti, pageidavimai dirbančiam žmogui gali skirtis nuo jūsiškių. O jei dar ir pačių rekomenduotojų gerai nepažįstate, tuomet tokia rekomendacija vertinga tiek, kiek ir gatvėje pirmo sutikto žmogaus patarimas.

    Į agentūrą dažnai kreipiasi tėvai, kurie turi kelias pažįstamų rekomenduotas aukles, nes nori  išsirinkti tinkamiausią savo šeimai ir vaikučiui žmogų. Taip jie sutaupo laiko ir nervų, apsisaugo nuo įkyrių ir įtartinų kandidačių, nes agentūra naudojasi specialiomis metodikomis, kad rastų tinkamiausius žmones. Kartais sakoma, kad į agentūrą kreiptis brangu… Personalo parinkimo firmos dažniausiai už paslaugas gauna vieną vidutinį darbuotojų mėnesio atlyginimą. Lietuvos auklių agentūrose toks mokestis mažesnis, o darbas labai sunkus: kad rastume dvi tinkamas kandidates, į atranką turi ateiti bent dešimt.

    Jei dėl kokių nors priežasčių nenorite kreiptis į agentūrą, o pažįstami nieko tinkama nepasiūlė, lieka įvairūs skelbimai: forumuose, skelbimų lentose ir laikraščiuose. Tačiau… bendravimas forume sukelia įspūdį, kad tą žmogų pažįstate. Bet štai ir vakar peržiūrėdama diskusijas apie aukles mačiau kelias tos pačios moters žinutes, kur ji kaip puikią auklę nurodo… save. Svarbiausias patarimas ieškantiems auklės per skelbimus – kuo daugiau bendrauti su patikusia kandidate, nepraleisti pro akis nerimą keliančių smulkmenų – „lakstančio“ žvilgsnio, išsisukinėjimo, sakymo tai, ką norite išgirsti. Tipinė šeimų klaida – rinktis gražiausiai atrodančią ir gražiausiai prisistatančią auklę.

    Jeigu renkamės auklę ne per agentūrą, ar įmanoma kaip nors patikrinti, ar  tinka vaikui, ar patikima?Kokius reikalavimus auklei kelia agentūra?

    Galima agentūroje testuoti ir ne iš agentūros pasirinktą auklę. Tai taupus būdas – testavimas kainuoja 150 Lt, o auklė įveikia tuos pačius atrankos etapus kaip ir agentūros auklės. Tokio testavimo patikimumas siekia apie 95 proc. Tik kartais mamos… nedrįsta pasakyti pasirinktai kandidatei, kad norėtų, jog būtų testuota. Taip pat dažnai nedrįsta paprašyti paso. O bent jau tiek dėl savo vaikelio būtina padaryti!

    Ar auklei svarbus aukštasis išsilavinimas?

    Aukštasis išsilavinimas nėra būtinas auklei, gali būti puikių žmonių, kurie dėl kokių nors priežasčių negalėjo mokytis, bet tobulėjo patys. Nors imant vidurkį tai pliusas, mat su labiau išsilavinusiu žmogumi lengviau „susikalbėsite“, ypač tai svarbu bendraujant su vyresnėmis auklėmis. Reikalauti iš auklės pedagoginio ar medicininio išsilavinimo nelabai verta, nes metodiniai nurodymai ar pedagoginių planų rašymas nėra svarbiausios auklės užduotys, taip pat ir medicininė sveiko vaikučio priežiūra. Geriau pabandykite išsiaiškinti, ar šiuo metu žmogus domisi vaikų psichologija, priežiūra ir lavinimu. Štai agentūra iš auklių reikalauja realios patirties su mažais vaikais, supratimo apie jų poreikius ir tinkamų psichologinių savybių: sveikos psichikos, kantrybės, sugebėjimo įsijausti į kito būseną. Empatija (gebėjimas bendrauti) ypač svarbi dirbant su dar nekalbančiais vaikais. Agentūros taip pat dirba nevienodai, priklauso ir nuo pasirinktų atrankos metodų, ir nuo to, ar sąžiningi darbuotojai.

    Kaip parenkate auklę konkrečiai šeimai? Pagal tėvų charakterį, vaikų amžių, poreikius…?

    Tėvai, kurie kreipiasi į mus, užpildo išsamią anketą. Ją skaitydami atkreipiame dėmesį ne tik į nurodytus faktus – vaiko amžių ir poreikius, norimus atlikti darbus, pageidaujamą darbo laiką ar pan., bet ir į kalbos stilių, išsamumą – per anketą išreiškiamas ir nerimas, ir atsainumas. Kartais iš anketos padvelkia tokia šiluma… Tėvai nurodo ir siūlomą auklei atlyginimą (nuo…iki). Tai taip pat lemia kandidačių parinkimą.

    Ką manote apie jaunas ir pagyvenusias aukles? Kuri kuriai šeimai tinkamesnė?

    Vaiko auklė turi būti subrendusi asmenybė. Tokių galima rasti ir tarp 19, ir tarp 70 m. sulaukusių auklių. Lygiai kaip yra ir jaunų flegmatikių, ir labai energingų močiučių. Dabar kyla daug rimtesnė bėda – kai kurios šeimos vaikus palieka pigiausiai savo paslaugas pasiūliusiai moteriškei, nesigilina, nei iš kur ji, nei koks žmogus.

    Ko dažniausiai klausia tėvai, kurie ieško auklės per agentūrą? Kokių savybių turinčios auklės yra ypač populiarios?

    Šiuo metu mažėja auklių atlyginimai ir… kyla reikalavimai. Paklausiausios tampa ne tos auklės, kurias mes vertiname kaip tinkamiausias vaikų priežiūrai, o tos, kurios atrodo ir elgiasi kaip geros vadybininkės. Vėl padaugėja prižiūrėti vaiką ir tvarkyti namus, atgyja „geros auklės“ mitai.  Dauguma reikalavimų likę kaip ir anksčiau – reikalingas patikimas žmogus, kuriam ramiai galėtum palikti vaiką.

    Įdomu ar, tarkim, rusakalbė auklė tinka lietuvių šeimai ir priešingai?  

    Rusakalbė auklė samdoma ne tik taupiųjų, bet ir pasiturimų šeimų. Netgi prašoma, kad auklė kalbėtų savo gimtąja kalba – lyg specializuotame užsienio kalbų darželyje.

    Ar buvo, kad tėvai iš pradžių nusisamdė auklę pagal skelbimą, paskui nusivylę kreipėsi į jus?

    Taip, ir neretai. Esu girdėjusi baisių istorijų, tarp jų ir sunkiai suvokiamų protu – apie nimfomanę auklę; apie grasinančią sumušti šeimininkus už tai, kad ją atleido; pasigaminusią raktus… Tenka ir pačiai susitikti atrankose patologiškų melagių, galinčių į akis tvirtinti, kad niekuomet nėra buvusios agentūroje, nors anketa pildyta prieš metus, arba moterį, kuriai metams bėgant pasikeitė… vaikų amžius ir lytis.

    Vaikas prie auklės labai prisiriša. Ar dažnai būna, kad ir vėliau, kai „auklėtinis“ ūgteli, su juo bendrauja?

    Taip, auklės retsykiais pasipasakoja buvusios savo ankstesnių „auklėtinukų“ gimtadieniuose. Ilgai dirbančios kartais tarsteli… „o mano Rokučiui jau aštuoniolika suėjo…“

    Patarimai