fbpx

Naujienų prenumerata


  KOKIOS AUKLIŲ KAINOS?

  Auklių atlyginimų svyravimai priklauso nuo rinkos, reikalavimų auklei ir pačios auklės savybių – jos patirties, išsilavinimo, intelekto, psichologinių savybių. Dažnai atlyginimai toje pačioje vietovėje (tarkim, Vilniaus mieste) skiriasi gana žymiai – iki 300-400 eurų per mėnesį.

  • Mažiausiai apmokamos auklės gali pasižymėti viena ar keliomis šiomis savybėmis: prastai kalba/nekalba lietuviškai, yra menkesnio nei vidutinio intelekto, turi mažai patirties.
  • Didžiausio atlyginimo prašo patyrę, išsilavinę auklės, taip pat atlyginimą didina užsienio kalbų mokėjimo reikalavimai, vairuotojo pažymėjimas, automobilis, darbas su naujagimiu.
  • Jei gyvenate užmiestyje, planuokite mokėti daugiau nei mokama mieste, taip kompensuojant auklei už nepatogumus ir gaištamą laiką.
  • Jei auklei reikės dirbti su keliais vaikučiais, atlyginimas (nors tai grynai sutartinis dalykas) dažniausiai didinamas iki pusantro karto, tarkim, jei su vienu vaiku dirbančiai auklei mokėtumėte 100 piniginių vienetų, su dviem dirbančiai galite pasiūlyti 130-150 pv.
  • Auklė, dirbanti ne visą dieną, gauna truputį didesnį valandinį atlyginimą nei visą dieną dirbančios auklės – ji papildomai laiko sugaišta kelyje, taip pat turi susisiekimo išlaidų.
  • Jei kviečiate auklę dirbi užsienyje, darbo valandos taip pat svarbu. Auklei taip pat reikės pailsėti ir turėti laisvo laiko tik sau.
  • Į užsienį vežantis auklę dažniausiai sutariamas atlyginimas yra nuo pusantro maksimalaus „lietuviško“ atlygio iki vidutinio vietinės auklės atlyginimo.

  Šie patarimai yra preliminarūs. Galutinis sutarimas visuomet yra tarp šeimos (būsimųjų auklės darbdavių) ir pačios auklės. Klientai, pildydami anketą auklės paieškai, patys nurodo jiems tinkamas atlyginimo ribas, į kurias mes orientuojamės parinkdami kandidates.

  Auksinės auklių algos: per 15 metų pakilo beveik 4 kartus
   „Mamos žurnalas“ 2017 m.
  Samdyti auklę daugelyje išsivysčiusių šalių – prabanga. Štai dėl ko klesti „importinių“ auklių – aupair – sistema, nes auklės iš trečiųjų šalių kur kas  pigesnės. Ar ši mada ateis ir į Lietuvą? Juk auklių paslauga per pastaruosius 15 metų Lietuvoje pabrango mažiausiai 3,5 karto. Kiek šiandien kainuoja auklė? Konsultuoja www.aukles.lt vadovė Ieva Augustinienė.

  Auklių algų dinamika

  Prieš 15 metų, kai įsikūrė mūsų agentūra, labai geras auklės atlyginimas buvo 600 Lt, o geras – 500 Lt per mėnesį. 600 Lt mokantys jau manė, kad gali reikalauti „labai daug“, – tiesa, supratimas apie gerą auklę buvo labai savotiškas: „geriausios“ auklės privalėdavo daugiausia tvarkyti…
  3–4 Lt už valandą ne visą dieną dirbančiai auklei atrodė labai normalu. Didelių atotrūkių tarp šeimininkų ir auklių atlyginimo nepastebėjau, tačiau per 15 metų, nedidėjant vidutiniam atlyginimui, auklių atlygiai augo kelis kartus greičiau nei vidurkis ir šiuo metu, galima sakyti, kainuoja tiek pat eurais kiek prieš penkiolika metų – litais.
  Pirmasis, didžiausias, auklių algų šuolis buvo tada, kai įstojome į Europos Sąjungą. Auklių katastrofiškai trūko, nes daugybė moterų išvažiavo dirbti į Europos Sąjungos šalis. Į agentūrą pirmą mėnesį atėjo pora bobučių ir… viskas. O anksčiau vienas skelbimas „sušaukdavo“ 60 kandidačių.
  Atlyginimų kilimas buvo ilgas – apie metus. Auklės ir tėvai skambindavo ir klausdavo, ar vėl nepakilo? Gerėjančios auklių darbo sąlygos lėmė, kad vienos auklės pradėjo mokėti „už save“ visus mokesčius, kitos ėmė reikalauti tik darbo „prie namų“, trečios ėmė blaškytis – bėgti pas tas šeimas, kurios daugiau moka. Nuolat prarasdavome darbuotojas, nes jos gaudavo pasiūlymų užsienyje. Kartą viena auklė perspėjo šeimą, jog išvažiuoja į užsienį, prieš… dvi dienas.
  Po kiek laiko „bėgiojimas“ aprimo – grįžo padirbėjusios ir į vergiškas sąlygas pakliuvusios moterys, savo patirtį papasakojo kitoms. Kadangi dauguma išvažiavusiųjų dirbo „naujųjų rusų“ šeimose, teko išklausyti net labai pikantiškų istorijų.
  Auklių atlyginimai per krizę sumažėjo 200 Lt per mėnesį. Tačiau tai buvo ne tik kritimas, bet labai sumažėjusi paklausa, todėl net ir to nenorinčios auklės turėjo rinktis darbą užsienyje.
  2013 m. vėl pasikeitė auklių situacija, nes daug mažiau mamų ėmė likti namuose dvejus metus, ir auklių staiga prireikė. Išvažiavusios auklės urmu negrįžo, dėl to atlyginimai vėl ėmė kilti, o auklėms sąlygos – gerėti.
  Įvedus eurą, auklės irgi ėmė prašyti didesnio atlygio. Jis taip greitai, kaip jos norėtų, nekilo, situacija buvo ir liko „banguojanti“ – tai kilsteli, tai pakrenta, tačiau, apžvelgus ketverių metų auklių atlyginimus, tampa aišku, kad jie didėjo.

  Auklės alga „juodai“ ir „baltai“

  Nuolatinė tema mamų forumuose – kodėl auklė gauna „tiek daug“, o aš „taip mažai“? Skaičiau mamos, kuri pati gauna 600 Eur, pamąstymus apie auklės atlyginimą – savo auklei ji moka tiek pat. Tačiau mama neįvertino šių kelių skirtumų:

  10 valandų darbo diena. Kiek gautų atlyginimo, jei per mėnesį mama dirbtų 44 valandomis daugiau?

  Mokesčiai. Atsiverskite šią Sodros skaičiuoklę: http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/darbo vietos_skaiciuokle
  ir įveskite gaunamą  atlyginimą „į rankas“. Parinkę lengvatas, jei tokios priklauso, pensijos kaupimą, spauskite „skaičiuoti“, važiuokite pelyte iki pat puslapio apačios – tai suma, kiek iš tiesų kainuoja darbuotojas. Jei mes įvedame minėtą 600 Eur mamos atlyginimą, kurį jai išmoka darbdavys, be lengvatų, matome 766,41 Eur „ant popieriaus“, o susumavus visus mokesčius darbdaviui ir darbuotojui, darbo vieta kainuoja 1005,37 Eur. Taigi gaudama 600 mama „nemato“ papildomų 405 Eur, kuriuos „suvalgo“ mokesčiai.

  Arba skaičiuokime kitaip: jei už 600 Eur norime steigti darbo vietą, darbuotojui galėsime išmokėti tik 388 Eur.
  Toks įdarbinimas, kai suteikiamos visos socialinės garantijos, galimas su tėvais pasirašius „Namų ūkio patarnavimo sutartį“.
  Pigesnis legalaus darbo variantas – turint verslo liudijimą, tačiau tai reiškia 50 proc. bazinės pensijos draudimą vietoj 100 proc., išmokų (susirgus, išėjus nėštumo-gimdymo atostogų) nebuvimą. Verslo liudijimo kainos skiriasi skirtinguose miestuose. Nusipirkus verslo liudijimą, atsiranda prievolė mokėti privalomą sveikatos draudimą ir draudimą pensijai gauti. Šiuo metu Vilniuje dar galioja lengvatos – verslo liudijimas metams kainuoja 1 Eur, Kaune – 120 Eur. Privalomi papildomi mokesčiai štai kokie: http://www.sodra.lt/lt/skaiciuokles/verslo_liudijimo_skaiciuokle

  Pvz., liepos mėnesį suvedę darbo dienas (pirmadienį–penktadienį ir atėmę liepos šeštąją) gauname 98,68 Eur mokesčių: valstybinio socialinio draudimo įmokų suma – 64,48 Eur ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų suma – 34,20 Eur.
  Darbo nestabilumas. Dažniausiai auklės samdomos porai metų – kol vaikas išeis į darželį. Tikėtina, kad naujas darbas neprasidės tą pat dieną, kai baigsis ankstesnis, – o tai reiškia buvimą be pajamų, pvz., du mėnesius kas porą metų.

   Kodėl už valandą – daugiau?

  Kai aptariamas visą dieną dirbančios auklės atlyginimas, dažnai nėra didelio skirtumo, ar bus skaičiuojama valandomis, ar už visą mėnesį, nes sąžiningi darbdaviai stengiasi nenurėžti auklės algos, jei patys grįžta anksčiau ar pasiima laisvadienį (juk ne dėl jos kaltės), ir pridėti – jei užtrunka.
  Jei auklė dirba ne visą dieną, dažniausiai valandos įkainis padidėja. Kodėl? Ji sugaišta laiko (dažnai ir išleidžia talonėliams) kelionei pas jus, turi planuoti laiką – pasiruošimas toks pats, ar iškeliauji visai dienai, ar keturioms valandoms. Dėl to siūlome ir „keturių valandų“ taisyklę – auklė kviečiama ne mažiau kaip keturioms valandoms iškart arba mokama kaip už keturias valandas. Taip pat atskirai tariamasi dėl darbo naktį, jei grįžti auklei tenka po 21 val., reikėtų auklei apmokėti ir taksi arba parvežti namo.

   Jei vaikai du ar daugiau

  Už dviejų vaikų priežiūrą, suprantama, mokama daugiau. Tačiau nepasiduokite spaudimui dėl dvigubo atlyginimo – nejau keturis vaikus prižiūrinčiai auklei mokėtumėte keturis kartus daugiau? Dažniausiai du vaikus prižiūrinti moteris gauna 1,3–1,5 karto daugiau, t.y., jei už vieną vaiką mokėtumėte 100 piniginių vienetų, už du – 130–150. Suprantama, yra ir individualių dalykų: jei antrasis vaikas – naujagimis, jei jam reikia specialios priežiūros, gali tekti mokėti kur kas daugiau.

  Ar skiriasi kainos miestuose?

  Vilniuje ir Kaune kainos šiuo metu skiriasi apie 50 Eur per mėnesį.
  Auklių atlyginimų svyravimas priklauso nuo rinkos, reikalavimų auklei ir pačios auklės savybių – jos patirties, išsilavinimo, intelekto, psichologinių savybių. Dažnai atlyginimai toje pačioje vietovėje (tarkime, Vilniaus mieste) skiriasi gana daug – iki 400 Eur per mėnesį. Šiuo metu Vilniuje dažniausiai sutariamas 600–800 Eur atlyginimas per mėnesį.

  Kas kainuoja daugiausiai, ir kas – mažiausiai?

  Mažiausiai apmokamos auklės gali pasižymėti viena ar keliomis šiomis savybėmis: prastai kalba/nekalba lietuviškai, yra menkesnio nei vidutinio intelekto, turi mažai patirties.
  Didžiausio atlyginimo prašo patyrusios, išsilavinusios auklės, atlyginimą didina užsienio kalbų mokėjimo reikalavimai, vairuotojo pažymėjimas, ypač – automobilis, arba jei auklė prižiūri naujagimį.
  Jei gyvenate užmiestyje, planuokite mokėti bent šimtu eurų daugiau nei mokama mieste, taip kompensuodami auklei už nepatogumus ir gaištamą laiką.
  Jei kviečiate auklę dirbti užsienyje, darbo valandos irgi svarbu. Auklei reikės ir pailsėti, ir turėti laisvo laiko tik sau.
  Į užsienį vežantis auklę dažniausiai sutariamas atlyginimas yra nuo pusantro maksimalaus lietuviško atlygio iki vidutinio vietinės auklės atlyginimo.

  Auklių kainos ir privatūs darželiai

  Leidžiant vaiką į darželį, reikėtų skaičiuoti ir auklės kainą tam laikotarpiui, kai jis sirgs. Ar darželis ims mokestį, kai vaikas jo nelankys? Pirmus metus šaltuoju sezonu gali tekti mokėti nekukliai – darželio mėnesio mokestis ir vežiojimas į darželį, papildomos darželio rinkliavos plius pusė mėnesio auklės atlyginimo.
  Dažniau sergantiems darželinukams rekomenduojame „darželinuko auklę“, gaunančią bazinį atlyginimą – t.y., kai auklei mokama ne mažiau nei vidutinis mėnesio poreikis (dažniausiai sutariamas apie 1,5–3 savaičių atlygis). Jis skaičiuojamas taip: Vilniuje – apie 4 Eur /val. ir daugiau, Kaune – nuo 3 Eur /val. Jei vaikas tą mėnesį nesirgtų, auklė galėtų padirbėti vakare ar savaitgalį, kartais sutariama dėl namų tvarkymo, o jei vaikas sirgtų ilgiau, auklei būtų mokama papildomai.
  Jei išleidžiami į darželį keli šeimos vaikai, dažniausiai suteikiama nedidelė nuolaida, todėl vertėtų paskaičiuoti, kas daugiau apsimoka, – auklė ar darželis.

  Patarimai